Slama je materiál, ktorý je na našom území úzko spätý s obrábaním pôdy už stovky rokov. Okrem jej využitia v poľnohospodárstve - či už pre potreby živočíšnej výroby alebo pri obrábaní pôdy, sa dnes opäť začína využívať ako kvalitný prírodný stavebný materiál. Výskum v tejto oblasti potvrdzuje mnohé pozitívne vlastnosti slamy, napr. tepelnoizolačné. Ako nosný konštrukčný materiál je slama právom označovaná za „starý stavebný materiál budúcnosti“.
Na Slovensku sa jej využitiu venuje viacero združení, organizácií a jednotlivcov. Medzi najväčšie patrí občianske združenie ArTUR, ktoré zorganizovalo od 28. júna do 1.júla praktický workshop v obci Melčice Lieskové, okres Trenčín. Zameraný bol na praktické ukážky využitia slamených balíkov vkladaných do nosného roštu pasívneho drevodomu. Účastníci si vyskúšali všetky činnosti spojené s touto prácou, ako je úprava balíkov, vkladanie a vytesňovanie balíkov do nosného roštu budúceho obkladu fasády či finálna úprava steny pred obložením dreveným obkladom. Práce koordinovali členovia OZ ArTUR: Ing. arch. Hochel a Ing. arch. Kierulfová, ktorí okrem odborného vedenia poskytovali konzultácie v oblasti výstavby zo slamy, o hlinených omietkach a využívaní ďalších prírodných materiálov. Medzi záujemcami prevládali študenti a absolventi Slovenskej technickej univerzity v Bratislave so zameraním na stavebníctvo a architektúru, ako aj ďalší nadšenci pre prírodné staviteľstvo.
Workshop poskytol účastníkom mnoho praktických skúseností, ako aj ďalších dodatočných informácií a kontaktov. Dovolím si tvrdiť, že podobné akcie sú vítaným zdrojom nových informácií, pohľadov, názorov a praktických zručností, preto odporúčam prípadným záujemcom zúčastniť sa na praktických workshopoch zameraných na prírodné staviteľstvo.
Ing. Jakub Fuska, PhD., FZKI