Katedra špeciálnej zootechniky SPU po odbornej stránke koordinuje činnosť univerzitného jazdeckého strediska v Nitre a vzorkovnice chovu koní vo Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku v Kolíňanoch a je gestorom predmetov chov koní, jazdectvo pre začiatočníkov a jazdectvo pre pokročilých.
Vo vzorkovnici chovu koní študenti spoznávajú technológie a samotný chov koní. V jazdeckom stredisku sa v prvej etape zaoberajú základmi práce s koňmi, ošetrovaním, jazdením a zapriahaním. Druhá etapa je zameraná na manažovanie športových koní, prípravu tréningových plánov a výcvik koní. Zároveň majú študenti možnosť zúčastňovať sa na pretekoch a získať licenciu jazdca či kvalifikáciu trénera. "Jazdecké stredisko vzniklo pred 10 rokmi, od centra Nitry je vzdialené 15 minút. V súčasnosti je v ňom desať koní. SPU má celkovo 22 koní, tie, ktoré už potrebujú odpočinok, presúvame do Kolíňan," informuje doc. Ing. Marko Halo, PhD., odborník z Katedry špeciálnej zootechniky, ktorý je aj členom komisií pre výbery žrebcov a predsedom výberovej komisie Ministerstva pôdohospodárstva SR, predsedom Zväzu chovateľov koní na Slovensku, členom rád plemenných kníh jednotlivých plemien a rozhodcom na rôznych chovateľských súťažiach.
Materiálne a priestorové vybavenie jazdeckého strediska spĺňa podľa M. Hala medzinárodné kritériá vyššej úrovne. "K dispozícii máme krytú jazdiareň s kvalitným povrchom, čo je mimoriadne dôležité z hľadiska zachovania dobrého pohybového aparátu koní, ďalej regeneračnú linku pre kone, prepravník zvierat, sedlá, uzdy a prekážky. Etologickým programom Noldus 24 hodín denne sledujeme správanie koní, čo nám umožňuje vyhodnocovať pre ne najvhodnejšie podmienky z hľadiska velfaru. Postupne dotvárame aj estetické prostredie jazdeckého strediska, ktoré sa stáva miestom na príjemné trávenie voľného času."
Záujem mladých ľudí o chov koní a jazdectvo má v súčasnosti stúpajúcu tendenciu. Pred 12 rokmi chov koní absolvovalo 35 študentov a jazdectvo 16, v tomto akademickom roku sa na chov koní prihlásilo 101 študentov, na jazdectvo ďalších 81. "V jazdeckom stredisku sú kvalitné kone - päť kobýl je zapísaných v hlavnej plemennej knihe a spĺňajú najprísnejšie kritériá. S nimi sa zúčastňujeme na súťažiach v rámci majstrovstiev Slovenska a na medzinárodných pretekoch v Rakúsku i v Čechách. V tomto roku sme sa zúčastnili 18 pretekov a v každých sme sa umiestnili v prvej desiatke. Naši študenti získali medaily aj na tohtoročných Majstrovstvách Slovenska v Topoľčiankach, Ing. Andrej Holý, doktorand na Katedre špeciálnej zootechniky a Viliam Naštický, študent 5. roč. manažmentu živočíšnej výroby, si vybojovali striebornú medailu. V. Naštický sa zároveň svojimi výkonmi nominoval na preteky Grand Prix Bratislava, ktoré boli súčasne aj jedným kolom svetového pohára," hovorí doc. Halo.
Katedra špeciálnej zootechniky SPU úzko spolupracuje so Zväzom chovateľov koní na Slovensku, ktorý je garantom väčšiny plemien chovaných v SR, a tiež s unikátnym podnikom pre chov koní - Národným žrebčínom Topoľčianky. "Testujeme metodiky chovu koní a dávame odporúčania pre prax. Zároveň sa zúčastňujeme hodnotenia, výberu koní a vykonávame konzultačnú činnosť pre spomínané organizácie," informuje M. Halo.
SPU každoročne organizuje športové a chovateľské podujatia, ktoré sú zapojené do kontroly úžitkovosti koní. Dôkazom toho, že úsek chovu koní na univerzite je mimoriadne aktívny, je skutočnosť, že popredné miesta v oblasti riadenia chovu koní na Slovensku zastávajú práve absolventi spomínanej katedry, ako napríklad Ing. Michal Horný, PhD., riaditeľ NŽ Topoľčianky, Ing. Emil Kovalčík, PhD., vedúci plemennej knihy v Národnom žrebčíne Topoľčianky, Ing. František Grácz, riaditeľ ZCHKS, Ing. Peter Juhász, hlavný radca pre chov koní MP SROV, Ing. Janka Šranková, PhD., zo Závodiska Bratislava, š.p., a ďalší.
Koncom 90-tych rokov chov koní na Slovensku zaznamenal vysoký rozptyl koní do súkromného sektoru, s pomerne značnou variabilitou plemien. "Toto sa odrazilo aj vo zvýšenej rôznorodosti v kvalite a homogenite chovného materiálu na Slovensku. Celkové stavy koní majú mierne stúpajúcu tendenciu, čo svedčí o záujme chovateľov o toto ušľachtilé zviera," poznamenal doc. Halo na margo súčasnej situácie v chove koní u nás.
RENÁTA CHOSRAVIOVÁ
(14. 3. 2008)