V Spišskej Kapitule sa 30. júna 2009 uskutočnilo záverečné rokovanie Akreditačnej komisie o hodnotiacej správe, čím bola ukončená komplexná akreditácia SPU v Nitre za hodnotené obdobie rokov 2002 - 2007. Oficiálne začala dňa 19. 11. 2007, keď bol vo vedení SPU schválený obsahový a časový harmonogram spracovania hodnotiacich dokumentov. Ich prípravou bol poverený prorektor Ján Supuka. Aké boli záverečné výsledky hodnotiacej správy AK?
Komplexná akreditácia je pojem, ktorý v týchto dňoch intenzívne vyvoláva záujem verejnosti. Svedčí to o tom, že tým, ktorí uvažujú o štúdiu na vysokých školách, záleží na ich kvalite. Komplexná akreditácia, čo je periodické hodnotenie, ktorým v zmysle vysokoškolského zákona každých šesť rokov prechádza každá slovenská vysoká škola, dáva odpoveď na túto otázku. Na základe rozhodnutia ministra školstva bol v priebehu roka 2008 pripravovaný proces komplexnej akreditácie vysokých škôl za roky 2002 až 2007. Napriek tomu, že Akreditačná komisia ešte pracuje a jej hodnotením doposiaľ neprešlo všetkých 20 slovenských vysokých škôl, objavujú sa v médiách čiastkové informácie, ktoré proces skresľujú a vrhajú nepriaznivý tieň na niektoré z nich.
Základné informácie o akreditácii
Hlavným hodnotiacim orgánom, ktorý vydá svoj návrh, je Akreditačná komisia, poradný orgán Vlády SR (ďalej len AK). Všetky akreditačné materiály súborného celouniverzitného charakteru, alebo za jednotlivé fakulty, sa spracúvali na základe nariadenia Vlády SR č. 558/2007 o AK, rozhodnutia ministra školstva o kritériách na posudzovanie spôsobilosti vysokých škôl uskutočňovať habilitačné konania a konania na vymenovanie profesorov, platného od 15. júna 2008, ako aj rozhodnutia ministra, ktorým stanovil kritériá pre začlenenie jednotlivých škôl do kategórie univerzita, vysoká škola alebo odborná vysoká škola (KZU 1 až 6, platné od 1. januára 2008).
Kritériá hodnotenia
Kritériá boli presne definované, na ich základe bude pracovná skupina AK v septembri tohto roku vydávať svoje záverečné stanoviská. Spomeňme aspoň niektoré z kritérií. Medzi dominantné patrí produktivita vedeckovýskumnej činnosti (kritérium KZU-1), vyjadrená publikačnou činnosťou zamestnancov v uznávaných vedeckých časopisoch alebo v iných databázach s patričným medzinárodným uznaním. Ďalším dôležitým a náročným kritériom je získavanie finančných prostriedkov na riešenie vedeckovýskumných úloh z grantov, a to v priemere 60-tisíc korún na jedného tvorivého pracovníka.
Významný je aj počet študentov na jedného učiteľa. Stanovilo sa kritérium max. 20 študentov na jedného učiteľa, to znamená profesora, docenta a odborného asistenta s vedeckou hodnosťou. Toto kritérium je veľmi náročné, pretože v predchádzajúcich rokoch bol eminentný záujem, aj zo strany ministerstva školstva, aby vysoké školy prijímali väčší počet študentov, nakoľko si to vyžaduje naša spoločenská prax. Ďalším kritériom, a to takým, ktoré úzko súvisí s počtom študentov v prepočte na učiteľa je, že každá oblasť výskumu a štúdia má iné koeficienty ekonomickej náročnosti na štúdium. Technické smery napríklad vyšší ako spoločensko-vedné alebo humanitné smery. Aby univerzita získala dostatočný objem finančných prostriedkov, ktoré zabezpečujú jej existenciu a prevádzkyschopnosť, prijímal sa väčší počet študentov práve na tie študijné programy, kde bol veľmi veľký záujem (hlavne humanitné a spoločensko-vedné smery). Ako vidno, v období finálneho hodnotenia sa vlastne táto tendencia z minulých rokov obrátila proti univerzitám, ktoré takéto študijné odbory v rámci svojho vzdelávacieho procesu ponúkajú.
Významné je aj kritérium pomeru prijatých doktorandov na potenciálny počet školiteľov (profesorov a docentov), ktorý má byť vyšší ako 1. S tým súvisí pomer funkčných miest profesorov a počtu ukončených doktorandov, ktorý má byť 1/3 (resp. 0,3 doktoranda na jedného profesora ). Pri akreditovaní jednotlivých stupňov štúdia a získaní práv pre habilitácie a inaugurácie je veľmi významná problematika garantov. Tu je stanovené kritérium kvalifikačnej štruktúry, ale aj veku.
Proces akreditácie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre sa roku 2008 veľmi zodpovedne zaoberala prípravou na svoju akreditáciu. Uvedomuje si, že ide o dôležitý spôsob akéhosi "interného upratovania" a pohľadu do vlastnej kuchyne: čo sa doteraz v rámci vzdelávania a výskumu dosiahlo, kam univerzita smeruje, aké sú jej zámery, či sa môže porovnávať s inými univerzitami doma aj v zahraničí, či je dostatočne produktívna v oblasti vedy a výskumu, alebo vo výchove odborne zdatných absolventov. Do hodnotiacej časti akreditačného procesu vstupovalo päť fakúlt (FAPZ, FBP, FEM, FZKI, TF), bez FEŠRR, z dôvodu jej krátkeho časového pôsobenia v štruktúre SPU.
Komplexná akreditácia Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre za obdobie rokov 2002 - 2007 bola ukončená 30. júna 2009 v Spišskej Kapitule, a to záverečným prerokovaním hodnotiacej správy v Akreditačnej komisii za účasti predstaviteľov vedenia SPU.
V hodnotiacej správe Akreditačnej komisie sú uvedené tieto záverečné výsledky podľa jednotlivých kritérií (KZU-1 až KZU-6):
- KZU-1: Najmenej 60 % fakúlt vysokej školy by malo dosiahnuť v nadpolovičnej väčšine oblastí výskumu v študijných programoch 2. a 3. stupňa štúdia celkové hodnotenie výskumu B-. 100 % hodnotených fakúlt SPU spĺňa kritérium vo všetkých oblastiach výskumu.
- KZU-2: Objem získaných financií vysokou školou z domácich a zahraničných grantov má byť na každý rok najmenej 60 tis. Sk na profesora, docenta a tvorivého výskumného pracovníka. SPU v priemere spĺňa kritérium v každom roku hodnotenia (priemer je 115,672 tis. Sk).
- KZU-3: Najmenej 60 % fakúlt má dosiahnuť podiel absolventov doktorandského štúdia na prepočítaný počet profesorov 1/3. SPU toto kritérium spĺňa na všetkých piatich hodnotených fakultách, priemerná hodnota je 1,35.
- KZU-4: Najmenej 60 % fakúlt má splniť kritérium výstupov vedeckej činnosti doktorandov, hodnotu najmenej C+. Na SPU všetkých 5 hodnotených fakúlt kritérium spĺňa (hodnotenia: A, B).
- KZU-5: Počet doktorandov denného štúdia a externých doktorandov zamestnaných na VŠ na prepočítaný evidenčný počet profesorov a docentov má byť najmenej 1. Všetky hodnotené fakulty SPU kritérium spĺňajú (priemer je 1,94).
- KZU-6: Počet študentov 1. a 2. stupňa štúdia v študijnom programe na prepočítaný počet učiteľov (prof., doc., PhD.) nemá v jednotlivých rokoch presiahnuť číslo 20. Kritérium spĺňajú 3 fakulty (FAPZ, FBP, TF), SPU spĺňa len v dvoch rokoch (r. 2006 = 19,87, r. 2007 = 18,06), priemer SPU (2002 - 2007) je 20,17.
Akreditačná komisia na základe hodnotenie plnenia kritérií, vydaných rozhodnutím Ministerstva školstva SR 12. decembra 2007 a platných od 1. januára 2008, príloha č. 1 pre začlenenie VŠ konštatuje, že SPU v Nitre spĺňa kritériá KZU-1, KZU-2, KZU-3, KZU-4, KZU-5 na zaradenie medzi univerzitné vysoké školy a nespĺňa KZU-6 v štyroch rokoch hodnoteného obdobia na zaradenie medzi univerzitné vysoké školy podľa § 2 ods. 13 zákona o vysokých školách.
Akreditačná komisia na svojom záverečnom hodnotení v Spišskej Kapitule vyslovila Slovenskej poľnohospodárskej univerzite uznanie za splnenie kritérií KZU-1 až KZU-5, s osobitným ocenením výstupov z vedeckovýskumnej činnosti (KZU-1), finančného príjmu z výskumných grantov (KZU-2), ako aj z výchovy doktorandov (KZU-3, 4, 5). V týchto činnostiach a výsledkoch patrí SPU v Nitre podľa Akreditačnej komisie k najlepším univerzitám na Slovensku. Sme presvedčení, že v roku 2010 bude môcť Akreditačná komisia konštatovať odstránenie nedostatku aj v kritériu KZU-6 a navrhne zaradiť našu univerzitu medzi vysoké školy univerzitného typu.
Podľa vyjadrenia predsedu Akreditačnej komisie Ľ. Fišera problémy so splnením počtu študentov na prepočítaný počet profesorov, docentov a zamestnancov s akademickým titulom PhD. má väčšina vysokých škôl. V zmysle zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách každá vysoká školy dostane jeden rok na odstránenie nedostatkov. SPU prijme všetky nevyhnutné opatrenia, aby do tohto obdobia splnila aj kritérium KZU-6. O konečnom zaradení vysokej školy rozhodne minister školstva. Podľa jeho vyjadrenia, ak niektorá univerzita bude preradená medzi vysoké školy, titul vo svojom názve nestratí.
Dr.h.c. prof. Ing. MIKULÁŠ LÁTEČKA, PhD.,
rektor SPU
(14. 8. 2009)