Kastrácia osivovej kukurice
Prvou zastávkou boli Oponice, kde pod vedením doc. Ing. Evy Candrákovej, PhD., z Katedry rastlinnej výroby FAPZ, skupinka brigádničiek z Oravskej Lesnej vykonávala manuálnu kastráciu v osivových porastoch kukurice, to znamená, že z materských rastlín odstraňovali metliny, ktoré zostávajú len na otcovských rastlinách. Pri tejto práci sa vyžaduje veľká precíznosť a zodpovednosť.
Ako informovala doc. Candráková, na VPP v Oponiciach pestujú kukuricu na osivo pre firmu KWS. „Pestovanie takejto kukurice má svoju technológiu. Kastrácia musí byť stopercentná, v poraste nesmie zostať ani jedna metlina. Na ich odstraňovanie sa v súčasnosti používajú aj kombajny, avšak stroj nie je stopercentný, preto je nevyhnutné vykonávať v osivových porastoch kukurice aj manuálnu kastráciu plodiny – čiže ručné vytrhávanie metlín. Takto získané osivo je kvalitné, čisté a má vysokú hodnotu,“ povedala.
Predbežné výsledky žatvy sú veľmi dobré
S predbežnými výsledkami žatvy nás oboznámila vedúca agronómka Ing. Jozefína Kubaľová. „Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU sa už päť rokov venuje pestovaniu repky ozimnej. V tomto roku sme ju vysadili na štyroch parcelách. Na jednej máme odrodu Goya - zozbierali sme 4 tony z hektára, na druhej odrodu Jimmy – 3, 6 tony z hektára, na tretej Labrador – 3,6 tony z hektára. Na štvrtej parcele, ktorá sa nachádza pod horami, zatiaľ repka nedozrela. Priemerná úroda z jedného hektára bola 3,85 tony. Môžeme spokojne konštatovať, že v tomto roku v porovnaní s predchádzajúcimi sme dosiahli najvyššiu úrodu repky,“ hovorí Ing. Kubaľová.
Pokiaľ ide o ozimnú pšenicu doteraz zozbierali 85 % úrody, od 5,2 tony do 7, 2 tony z jedného hektára. Priemerná úroda z jedného hektára je 6,5 tony. Jačmeň jarný sladovnícky zatiaľ zozbierali zo 16 hektárov z celkových 160 hektárov. „Objem úrody bol 6 ton. Ešte nás čaká zber úrody jačmeňa z veľkej plochy, takže predbežné výsledky ťažko odhadnúť,“ uzatvorila Ing. Kubaľová a zároveň podotkla, že zatiaľ sú výsledky žatvy veľmi dobré. Na úrodu ovsa, ktorý VPP pestuje na ploche 35 ha, podnik zatiaľ iba čaká, keďže plodina ešte nedozrela.
Letná učebno-prevádzková prax
Letnú učebno-prevádzkovú prax na VPP absolvujú študenti 1. a 2. ročníka. „Najviac – ročne okolo tisíc študentov – absolvuje prax z Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov, ďalej z Technickej fakulty. Študenti Fakulty biotechnológie a potravinárstva a Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva praxujú iba v letných mesiacoch, od 20. júna do 15. septembra. Študenti Fakulty ekonomiky a manažmentu a Fakulty európskych štúdií a regionálneho rozvoja neabsolvujú učebno-prevádzkovú na našom podniku,“ informuje Ing. Jozef Magát .
Cieľom učebno-prevádzkovej praxe je účasť študenta bezprostredne vo výrobnom procese na úseku rastlinnej a živočíšnej výroby, na úseku opravárenskej činnosti priamo pri opravách a údržbe poľnohospodárskej techniky a používaných mechanizačných prostriedkov, a tým poznanie rozsahu a náročnosti jednotlivých poľnohospodárskych prác priamo v podmienkach poľnohospodárskeho podniku pri výrobe poľnohospodárskych produktov v zmysle výrobného zamerania subjektu. Prax pomôže študentom overiť si získané teoretické vedomosti a získať, resp. prehĺbiť praktické návyky v oblasti poľnohospodárskej činnosti. Zároveň vytvára priestor pre osobný kontakt a jednanie so zamestnancami podniku.
Na VPP využívajú študentov najmä pri zberových prácach pri zbere úrody a pozberovej úpravy a v skladovom hospodárstve.
„Študenti upratujú sklady, naskladňujú a vyskladňujú obilie, ale vykonávajú aj ďalšie práce ako okopávanie tekvíc, viniča, zastrkávanie letorastov, odstraňovanie zálistkov, ničenie buriny. Taktiež pomáhajú pri prácach súvisiacich s kastráciou kukurice. Mechanizátori pracujú v opravárenských dielňach, kde pomáhajú pri pomocných prácach, najmä údržbe poľnohospodárskych strojov. V živočíšnej výrobe sa študenti oboznamujú s nosnými prácami v jednotlivých chovoch na farmách v Oponiciach, Kolíňanoch a v Žiranoch. Počas dvoch týždňov praxe prejdú všetkými pracoviskami, aby sa oboznámili so všetkými prácami v prvovýrobe,“ hovorí Ing. Magát. Podľa jeho skúseností študenti majú záujem o prax.
Na veľkokapacitnej farme dojníc v Oponiciach sme stretli študentky 2. ročníka FAPZ, odbor špeciálne chovateľstvo. Ako nás informovali, mali za sebou týždeň praxe. Čo im dala prax a čo nové sa dozvedeli?
„Doteraz sme pracovali v rastlinnej aj v živočíšnej výrobe. Väčšinou pripravujeme sklady na obilie, v maštaliach rozhŕňame podstielku pre dobytok a čistíme ležiskové boxy pre dojnice. Tým sa zabráni chorobám a dodržia sa hygienické pravidlá pri výrobe mlieka. Zároveň sme sa zoznámili s technológiou chovu a welferom zvierat. Pracovali sme aj vo vinohrade, kde sme odstraňovali zálistky. Dozvedeli sme sa, a neustále sa dozvedáme, veľa nového. Najmä máme možnosť spoznať moderné spôsoby hospodárenia,“ povedali študentky. Na záver dodali, že ešte si plánujú prezrieť prvé - ranné dojenie. To sa im zatiaľ ešte nepodarilo. „Proces dojenia začína zavčas rána - už o štvrtej hodine a nám sa nehcelo vstávať tak skoro. Po sparných letných dňoch sme boli unavené a radšej sme si chceli dlhšie pospať,“ priznali sa.