Som študentkou 2. ročníka inžinierskeho štúdiaštudijného programu regionálny rozvoj na FEŠRR. V rámci výziev Národného štipendijného programu zverejnených SAIA, n.o., som získala grant na štúdium do USA, na Floridskú univerzitu v Gainesville (UF), ktorá je partnerom našej fakulty v rámci medzinárodného projektu EU – US Atlantis.
Môj semestrálny pobyt sa prehupol do druhej polovice, a tak sa vám, milí čitatelia, pokúsim v tomto článku čo najlepšie priblížiť štúdium na americkej univerzite, a najmä odlišnosti od študentského života na Slovensku.
UF je živý organizmus, alma mater pre približne 60-tisíc študentov. Jej kampus tvorí takmer celý „Midtown“ mesta Gainesville a komplexnosťou vybavenia a ponúkaných služieb je mestom v meste. Nájdete tu prestížnu kliniku, divadlá, udržiavané a ľahko prístupné ihriská pre takmer všetky športy na ktoré si spomeniete, a o ktorých možno ani neviete že existujú (okrem nášho obľúbeného hokeja), moderné fitness centrá, múzeá, knižnice, a aby som vás neunudila, spomeniem aj University Avenue, ulicu zasvätenú barom a pubom, kde chodia študenti zresetovať svoje ťažko namáhané hlavy...
Prístroj na výskum či artefakt?
Priestory na výučbu alebo výskum sú samozrejmosťou, takže im nebudem venovať veľa pozornosti, snáď okrem poznámky talianskeho študenta: „Kým u nás sa stretneme iba s opisom moderného prístroja, určeného na výskum - a keď ho naša univerzita náhodou aj má, bežný študent ho najčastejšie vidí iba ako vzácny artefakt na výstave, ktorého sa nemôže ani dotýkať - tu sú tieto prístroje základnou výskumnou pomôckou, ktorá je každému študentovi k dispozícii na výskum 24 hodín denne, 7 dní týždenne.“ Ako je to s výskumom na Slovensku, všetci dobre vieme...
Symbol univerzity
Ak by ste náhodou ako zahraničný študent uprostred tejto multikulturálnej a multinárodnej komunity na chvíľu zabudli, kde vlastne ste, hneď vám to pripomenie americká vlajka visiaca v každej triede. Takmer všade vidíte symbol univerzity – aligátora - „Gator“: na tričkách, značkách áut, až po toho reálneho, opaľujúceho sa pri chodníku, keď idete na vyučovanie.
Štúdium prepojené s praxou
A propos, štúdium. Je spoplatnené niekoľkými tisíckami dolárov na semester (každá univerzita má vlastný sadzobník, v prípade UF ide zhruba o 10-tisíc USD), za ktoré študent dostane voľný prístup ku všetkému už spomínanému aj nespomínanému, ako napríklad MHD.
Počas semestra študent absolvuje v priemere tri alebo štyri predmety. Počet kreditov za predmet (zväčša 3 kredity) znamená počet hodín, ktorými je predmet týždenne dotovaný. Zvyšok týždňa má študent na čítanie kapitol a prípadových štúdií, ktoré sa budú na najbližšej hodine rozoberať. Nečakajte žiadne prednášky, na ktorých by vám vyučujúci čítal skriptá a poučky o tom, čo je to marketing. Zabudnite aj na jednu seminárku za semester urobenú zvýšeným opotrebovávaním kláves CTRL C a CTRL V. Ak sa na jednej hodine hovorí o Porterových piatich silách, na ďalšiu prinesiete vlastnú analýzu firmy, ktorá na trhu reálne pôsobí a predkladáte vlastné odporúčania, čo by firma mala urobiť inak. Neverila som, že si raz obľúbim 600-stranové skriptá, ale stalo sa tak vďaka tomu, že ich podstatná časť je venovaná opisom ako konkrétne firmy riešia danú problematiku v praxi.
Pedagógovia, študenti a organizácie
Pokiaľ ide o vyučujúcich, snažia sa poznať osobne každého študenta po mene. Na začiatku semestra každého študenta odfotia ako trestanca s tabuľkou so svojím menom. To mu zaručí, že vyučujúci bude vedieť jeho meno, a to aj vtedy, keď nebude aktívny a pripojí sa na hodine k podriemkávajúcej menšine. Ďalší veľký rozdiel medzi slovenskou a americkou univerzitou je v angažovanosti študentov. Univerzita zastrešuje viac ako 950 študentských organizácií. Ak náhodou nenájdete nejakú, s ktorou zdieľate svoje záujmy, žiadny problém, môžete si založiť vlastnú, 959-tu. Každý deň pred jednou z najväčších budov v komplexe - pred budovou študentskej únie, sa vás snaží osloviť niektorá z organizácií. Napríklad aj tým, že vás pozýva na piatkové kino v kampuse, ktoré je zadarmo aj spolu s pukancami a nápojmi. A ak by ste náhodou dostali hlad, určite je blízko SUBWAY alebo nejaký iný reťazec rýchleho občerstvenia. Univerzita poskytuje široký priestor pre realizovanie podnikateľskej činnosti najmä v oblasti poskytovania stravovacích služieb. Klasickú jedáleň s ponukou ako u nás, by ste tu však márne hľadali.
A to podstatné...
Nakoniec spomeniem ešte jednu podstatnú odlišnosť medzi študentským životom v USA a na Slovensku. Tou je súžitie študentov s univerzitou. Študenti žijú tým, že sú študenti. Väčšina z nich sa do Gainesville (alebo iného mesta) presťahuje na celý semester a podstatná časť aj ich voľnočasových aktivít je istým spôsobom spojená s univerzitou. Neexistuje tu napasovanie rozvrhu do dvoch dní, len aby si študenti čím najskôr zbalili svoje tašky a odišli naspäť domov. „Gator life“ jednoducho pohltí každého, kto ho raz okúsi. Som veľmi rada, že ho mám možnosť okúsiť vďaka štipendiu z Národného štipendijného programu a vďaka pomoci pri vybavovaní dekanky FEŠRR prof. Anny Bandlerovej a vedúcej Centra medzinárodných programov FEŠRR doc. Lorety Schwarczovej.
Anna Pavelková, FEŠRR
Foto: archív autorky