Dnes len zriedkakedy nájdeme na pultoch našich kníhkupectiev zaujímavé tituly z oblasti technickej literatúry. Preto takto zameraného čitateľa poteší nový prírastok do knižnice, publikácia autorov z dvoch popredných slovenských univerzít, SPU v Nitre, STU v Bratislave, ako aj Výskumného ústavu vodného hospodárstva v Bratislave.
Učebnica doc. Karola Kalúza, doc. Štefana Reháka, doc. Kamily Hlavčovej a prof. Jána Szolgaya Vodné hospodárstvo krajiny poskytuje čitateľovi súhrn najnovších poznatkov z oblasti využívania, tvorby, ochrany a plánovania vodných zdrojov v krajine. Vyšla vo Vydavateľstve SPU v Nitre.
Voda a krajina, to sú dva neoddeliteľné subjekty a riešenie vzťahov medzi nimi patrí v súčasnej dobe nepopierateľnej klimatickej zmeny medzi kľúčové otázky zabezpečenia kvality životného prostredia. Publikácia v logickom slede opisuje vodné hospodárstvo, jeho význam nielen pre krajinu, ale pre celú spoločnosť. Zaoberá sa jeho vývojom, princípmi riešenia v podmienkach EÚ, ale aj sveta. Uvádza základy vodohospodárskej politiky Slovenska, ako aj jej štruktúru a organizáciu. Po všeobecných údajoch poskytuje učebnica poznatky o vodných zdrojoch, ich funkcii a význame. Zahŕňa súčasný pohľad na výskyt vody na Zemi, jej funkciu a význam pre spoločnosť, štruktúru a pôvod vodných zdrojov, ako aj ich lokalizáciu. Prezentuje princíp vymedzenia povodí Slovenska a ich správnych území, ako aj definíciu vodných útvarov. Významnou časťou knihy, vyplývajúcou z obrovského rozvoja populácie aj priemyslu, sú otázky súvisiace so znečisťovaním životného prostredia, najmä vody, ako aj jej ochranou. Jedna z kapitol podáva obraz o hospodárení s vodnými zdrojmi v povodiach, no nezabúda sa ani na dôležitý prvok regulácie vnútorných vôd na území prostredníctvom hydromeliorácií či na vodohospodársku bilanciu vodných zdrojov a ich využívanie. Významná je časť venovaná vodnému plánovaniu, hydroekologickým limitom, potenciálnym vplyvom klimatickej zmeny na vodné hospodárstvo z pohľadu časovej distribúcie vodných zdrojov a ich pôvodu, ale hlavne možnosti riešenia týchto problémov pomocou adaptačných opatrení vo vodnom hospodárstve Slovenska. Autori sa venujú problémom plánovania vo vodnom hospodárstve, a to z historického pohľadu, i súčasnej situácie v EÚ vrátane legislatívy, aj metódam riešenia vodohospodárskych sústav. Záverečná kapitola prináša analýzu hospodárskeho využívania vody ako strategickej suroviny.
Prof. Ing. DUŠAN HÚSKA, PhD.,
prodekan FEŠRR
Za účasti autorov z Nitry aj Bratislavy a kolegov z FZKI sa 10. marca konalo slávnostné uvedenie učebnice do života. „Dobrý vietor do plachiet“ pri ceste za čitateľmi jej poprial prof. Dušan Húska, prodekan FEŠRR a RNDr. Július Šútor, DrSc., z Ústavu hydrológie SAV (na snímke prvý sprava).
Foto: za