O postavení žien na vidieku

Friday, 01 April 2011 12:25 Renáta Chosraviová Poľnohospodár 14/55
Print

55-14syriaV rámci bilaterálnej spolupráce medzi SPU v Nitre a ACSAD (Arabské centrum pre štúdium aridných zón a suchých pôd) so sídlom v Damasku v Sýrii navštívili našu univerzitu zástupcia tejto organizácie. Na pôde SPU ich 14. marca privítal rektor prof. Peter Bielik.

Cieľom návštevy  sýrskych hostí bol tréning a výmena skúseností s pedagógmi a doktorandmi FEŠRR a FEM z oblasti postavenia žien na vidieku v Európe a v arabských krajinách, možností ich podnikania v poľnohospodárstve a pôsobenia v neziskovom sektore. Trojčlenný tím výskumných pracovníkov, prof. Mohamed H. Abdel Aal, riaditeľ odboru poradenstva v poľnohospodárstve a pracovníci tohto odboru Umeima Mhd Khair Alhumsiová a Haitham Alhajali, absolvoval počas pobytu prednášky a diskusie z oblasti sociologického prieskumu na vidieku (Mgr. D. Moravčíková), rodovej rovnosti a pôsobenia NGO na vidieku (doc. V. Petrášová), so zameraním na podmienky arabských žien na vidieku. Súčasťou programu bolo aj stretnutie so zástupkyňami Vidieckeho parlamentu a so ženami - líderkami, ktoré odovzdali sýrskym partnerom cenné poznatky o podnikaní na vidieku. Zástupcovia ACSAD a SPU vyjadrili presvedčenie, že výsledky tréningu budú úspešne implementované vo vybraných vidieckych regiónoch Sýrie.

Ženy v Sýrii sa čoraz viac zapájajú do aktivít v sektore poľnohospodárstva. „Ich potenciál je obrovský, najmä vzhľadom na nárast populácie, environmentálne zmeny a migráciu miestnych mužov do mestských centier a iných viac prosperujúcich oblastí,“ hovorí prof. Mohamed H. Abdel Aal. Vystavené sú však viacerým znevýhodneniam, ktoré vplývajú na rozvoj ich činnosti. Je to vysoká miera negramotnosti a nedostatočné vzdelanie, finančne podhodnotená práca, obmedzený prístup k vlastníctvu,  horšie pracovné podmienky v porovnaní s mužmi, zložitý prístup k úverom, ako aj náboženské a spoločenské podmienky, ktoré im odopierajú právo rozhodovať. „Ženy sa venujú najmä náročným nemechanizovaným aktivitám, sú zodpovedné za zber a skladovanie poľnohospodárskych  produktov a významne sa podieľajú na sejbe, zavlažovaní, kontrole škodcov a hnojení. Spoločnosť si však uvedomuje, že treba postupne pracovať na tom, aby sa dosiahla rovnosť príležitostí medzi mužmi a ženami v poľnohospodárstve a na vidieku,“ dodáva prof. Mohamed H. Abdel Aal. Vzdelávanie, technologická podpora a výskum sú podľa neho základné zložky, ktoré musí obsahovať budúca poľnohospodárska politika Sýrie, ale aj ďalších krajín, ako je napr. Egypt či Maroko. Tieto faktory by mali spoločne prispieť k zlepšeniu postavenia poľnohospodárstva v krajinách a k posilneniu jeho životaschopnosti, aby sa zaručila potravinová bezpečnosť a podporil boj proti chudobe a vyľudňovaniu vidieka.

RENÁTA CHOSRAVIOVÁ

 

Fotogaléria