Vplyv telesných cvičení sa prejavuje aj na vzhľade človeka - výraz mladosti, sviežosti, pôvabu a pekné línie sú výsledkom pravidelných telesných cvičení. Dobre trénovaný človek ľahko zdoláva námahu, zbavuje sa depresií, zastavuje postup aterosklerózy a je dobre pripravený na nápory súčasného života.
Ľudský organizmus je biologická jednota. Oslabenie niektorého orgánu, alebo funkčného systému, nepriaznivo ovplyvňuje celý organizmus a znižuje jeho výkonnosť. Telesné cvičenie a pohybová aktivita tvoria akúsi ochrannú hrádzu voči niektorým rizikovým faktorom, ktoré ako produkt civilizácie záporne ovplyvňujú zdravie moderného človeka. Nedostatok pravidelného účelného pohybu sa prejavuje aj na pohybovom systéme. Oslabenie svalov, ktoré zabezpečujú vzpriamené držanie, ovplyvňuje hlavne chrbticu a znižuje jej funkčnosť. Dochádza k zmenám držania tela a z tohto dôvodu i k zmenšeniu pľúcneho objemu (vitálnej kapacity pľúc) a nedostatočnému prekrvovaniu.
Uvedené dôvody objasňujú nutnosť pravidelnej svalovej činnosti u všetkých jedincov, najmä u pracovníkov so sedavým spôsobom života. Pohybová činnosť musí byť účelná, cielená a primerane intenzívna.
Mgr. JÁN TÓTH,
bývalý učiteľ na Katedre telesnej výchovy
Pre záujemcov o pohybové cvičenieAutor článku pripravuje v spolupráci s UO OZ PŠaV pri SPU a Katedrou telesnej výchovy a športu pohybové - statické a dynamické - cvičenia pre súčasných zamestnancov SPU a dôchodcov. Účasť je bezplatná. V prípade záujmu sa informujte na sekretariáte UO OZ PŠaV, telefonický kontakt: 641 5513. Termíny cvičení budú upravené podľa záujmu účastníkov.